Peter Springare

Eliasson kopplar kriminalitet till invandring i internt PM

Publicerad 17 februari 2017 kl 17.26
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Rikspolischef Dan Eliasson skriver i ett internt veckobrev att den brottsvåg Sverige drabbats av delvis hänger ihop med den asylvåg som sköljer över Sverige.

Dela artikeln

Det är den medialt uppmärk­sammade Örebro­polisen Peter Springare som upplyser om veckobrevet i ett inlägg på Facebook.

"Vi ser också att det stora flykting­mottagandet inte bara ger ökad belastning i form av gräns­kontroller, verkställigheter och ordnings­problem vid asylboenden. Detta leder också till brottslighet i våra förorter och stadskärnor. Precis som vid asyl­boendena är det ofta kopplat till unga män med stor social utsatthet och svaga familjeband, där många helt saknar anhöriga i Sverige", skriver Eliasson i veckobrevet som även publicerats av Svensk polis.

Springare anser att rikspolischefen drar "betydligt mer långtgående slutsatser" än han själv gör genom att på detta sätt koppla asyl­invandringen till den eskalerande brottsligheten.

Eliasson har tidigare varnat Springare efter att han i inlägg på Facebook berättat för allmänheten att det är invandrare från i synnerhet Mellanöstern som står för merparten av de grova våldsbrott som han handlägger som utredare på polisen i Örebro.

– Som yrkesman ska han ju naturligtvis vara utomordentligt försiktig när det kommer till frågor om etnicitet, sade Eliasson i en intervju med Sveriges Radio förra veckan.

Men internt inom myndigheten låter det tydligen annorlunda när rikspolischefen uttalar sig.


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Inrikes

Kustbevakningens plan smygfilmade misstänkt mord

Ingrep inte – men filmade allt.. "Kan zooma in på ett frimärke från 1.000 meters höjd, så det har en detaljerad film på alltihopa".0 

Terrorforskare kritiserar SVT:s Expo-inbjudan

”Obegripligt dåligt”.. Magnus Ranstorp sågar public service-jätten efter att vänsterextremisternas medverkan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0