Elsparkarna

Elsparkar stoppas i Rosengård

Publicerad 22 juli 2021 kl 10.42

Inrikes. Elsparkcykelföretaget Voi har nu dragit in möjligheten att parkera elsparkar gettot Rosengård i Malmö. Det rapporterar Sveriges Radio.

Dela artikeln

Bakgrunden är skadegörelse och hot mot personal i området.

– Vi har haft problem med vandalisering och stöld av våra elsparkcyklar i Rosengård, det påverkar så klart vår möjlighet att erbjuda vår tjänst där, säger Kristina Hunter Nilsson, Kommunikationschef på Voi, till SR.

Hon uppger dock att den främsta anledningen är att personal inte längre vågade gå in i området, på grund av hot.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 25285651


Varnish cache server

Nära 50.000 ytterligare filer gås igenom. Detta efter att det upptäckts att dokument där Trump anklagas för barnvåldtäkt mystiskt försvunnit.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0 

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0