Elsparkarna

Stockholm halverar antalet elsparkar

Publicerad 5 november 2021 kl 15.19

Inrikes. Efter mycket om och men har politikerna bestämt sig för att göra något åt den kritiserade mängden elsparkcyklar i huvudstaden. Antalet elsparkcyklar ska nu halveras i Stockholm, rapporterar SR.

Dela artikeln

Den grönblå majoriteten i Stockholms stad föreslår att antalet elsparkcyklar ska halveras i Stockholm och endast tre bolag får tillstånd att bedriva verksamheten efter årsskiftet.

Huvudskälet enligt trafikborgarrådet Daniel Helldén (MP) är att det under det senaste året har varit "på tok för många" elsparkcyklar i staden och kaosartat på vissa gator.

Inte ens Miljöpartiet anser därför att situationen är hållbar längre.

– Nu förutsätter vi att de statliga myndigheterna säger ja till det här, säger Helldén till Sveriges Radio.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 567131980


Varnish cache server

Mer från Inrikes

SD:s valfinal: "Jag vill suga k*k"

"Hur mycket har SD betalat för detta?". Socialkonservativa partiets valkampanj får allt skarpare kritik.0 Plus

Miljöpartiet vill ha nytt kvittningssystem – som stänger ute SD

"Vi har inget förtroende för SD.". Annika Hirvonen (MP) försöker nu snabbt få nytt system på plats i riksdagen.0 

Ali Namdar, 21, häktad efter pojkarnas granatattack

Foxtrot-toppen gripen i Marocko.. Åklagaren: "De här barnen är förbrukningsvaror."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0