Elsparkarna

Stockholm halverar antalet elsparkar

Publicerad 5 november 2021 kl 15.19

Inrikes. Efter mycket om och men har politikerna bestämt sig för att göra något åt den kritiserade mängden elsparkcyklar i huvudstaden. Antalet elsparkcyklar ska nu halveras i Stockholm, rapporterar SR.

Dela artikeln

Den grönblå majoriteten i Stockholms stad föreslår att antalet elsparkcyklar ska halveras i Stockholm och endast tre bolag får tillstånd att bedriva verksamheten efter årsskiftet.

Huvudskälet enligt trafikborgarrådet Daniel Helldén (MP) är att det under det senaste året har varit "på tok för många" elsparkcyklar i staden och kaosartat på vissa gator.

Inte ens Miljöpartiet anser därför att situationen är hållbar längre.

– Nu förutsätter vi att de statliga myndigheterna säger ja till det här, säger Helldén till Sveriges Radio.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 964729068


Varnish cache server

Riskerar fängelse efter kontroversiella skolbesöket. Flicka i klassen kallades nazist när hon inte ville byta sitt namn mot ett "pronomen".0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0