Konflikten i Ukraina

Elva gripna för terrordåd i Ukraina

Publicerad 27 februari 2015 kl 16.55

Utrikes. Elva personer har gripits misstänkta för delaktighet i söndagens terrorattentatet i Charkov, uppgav ukrainska säkerhetstjänstens chef Valentin Nalivajko under fredagen. Ytterligare två misstänkta uppges gömma sig i Ryssland.

Dela artikeln

Enligt Nalivajko är terroristerna kopplade till den lokala organisationen Antimajdan.

– Personen som lett, organiserat och verkställt detta terrordåd mot oskyldiga medborgare är medborgare i Charkiv, en aktiv medlem av den illegala terroristorganisation "Oplot", sade han enligt Mirror Weekly.

Det var i söndags som en bomb detonerade under en militärparad i Charkov som hölls för att fira årsdagen av störtandet av den förre presidenten Viktor Janukovytj. Två personer dog omedelbart och elva skadades. Ytterligare två av dem avled senare på sjukhus.

Åtal har väckts för terrordåd, och Valentin Nalivajko påstår att det finns tecken på att den misstänkte huvudmannen hade fått instruktioner, pengar och vapen av två representanter för specialförband inom Rysslands militär.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 866393603


Varnish cache server

Både Facebook och Google inför ansiktsigenkänning – samtidigt. Motiveras officiellt med att det blir säkrare för användaren.0 Plus

Mer från Utrikes

Musk: "Den som är emot återvandring är förrädare"

Hårda orden om de som inte vill skicka hem invandrarna.. Medhållet: "Man kan inte älska sitt land och motsätta sig återvandring."0 

Varannan amerikan vill häkta Netanyahu

Endast var fjärde säger nej.. Men New York-borgmästaren har körts över av Trump.0 

Trumps vändning efter mötet med Netanyahu: Ska "banka skiten ur Iran"

Sätter igång kriget igen.. Amerikanske presidenten lovar "beat the fucking shit out of" landet.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0