Turkiets krig i Syrien

Erdogan: Kritiserar ni mig skickar jag 3,6 miljoner araber till EU

Publicerad 10 oktober 2019 kl 13.19

Utrikes. Turkiets president Recep Tayyip Erdogan hotar nu EU med miljontals invandrare om kritiken mot Turkiets invasion av norra Syrien fortsätter, uppger AFP.

Dela artikeln

Under onsdagen gick Turkiet in i norra Syrien, där kurdiska grupper har sitt fäste. Men invasionen har mött häftig kritik från olika håll.

Flera uppfattar agerandet som ett svek mot kurderna, som Turkiet ser som terrorister men som hjälpte till att förgöra Islamiska Staten.

Bland andra har Sveriges utrikesminister Ann Linde (S) kallat Turkiets agerande för ett brott mot folkrätten.

Men nu slår Turkiets president Erdogan tillbaka.

– Hallå EU, vakna upp. Jag säger det igen. Om ni försöker beskriva vår verksamhet som en invasion, är vår uppgift enkel: Vi öppnar dörrarna och skickar 3,6 miljoner invandrare till er, sade han under ett tal i parlamentet enligt AFP.

Detta är inte första gången Turkiet hotar skicka invandrarna till EU. I landet finns cirka 3,6 miljoner syrier, som landet lovat kontrollera i enlighet med ett avtal med EU. Turkiet ska ha fått flera miljarder euro för detta, men enligt landets regering är situationen ändå ohållbar. Landet har nu börjat skicka tillbaka syrier till hemlandet, varpå de förbjuds att återvända till Turkiet under fem år. Alla vill dock inte tillbaka till Syrien, utan hellre till Europa.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 687180747


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 687180748


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Riksbanken flaggar för flera räntehöjningar

Räknar med två eller tre höjningar.. Men det kan bli fler – beroende på hur en kommande regering väljer att agera.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

"Hur mycket har SD betalat för detta?" Socialkonservativa partiets valkampanj får allt skarpare kritik.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus