Sexhärvan på Aftonbladet

Före detta Aftonbladet-chef avstängd efter nya sexanklagelser

Publicerad 1 november 2017 kl 10.27

Media. En tidigare chef på Aftonbladet har stängts av från Schibsted efter att ha anklagats för att ha trakasserat en kvinnlig medarbetare. Mannen har tidigare anklagats för att ha våldtagit en annan kvinna.

Dela artikeln

Mannen, som gått vidare inom Schibsted efter att ha arbetat som Aftonbladet-chef, anmäldes för en påstådd våldtäkt som ska ha ägt rum sommaren 2015. Förundersökningen lades dock ned i brist på bevis.

Nu träder en annan kvinna, Filippa Berg, fram i Dagens Nyheter och anklagar mannen för att ha utsatt henne för fysiska och psykiska trakasserier i åratal. Övergreppen ska ha ägt rum när han var hennes chef.

Filippa Berg är idag ansvarig utgivare för Schibsteds "viralsajt" Lajkat.se.

Schibsted-chefen Pontus Ogebjer skriver i ett mejl till DN att den utpekade personen tills vidare har stängts av från sin tjänst.

"Det är uppgifter som kommit till vår kännedom i dag. Vi ser allvarligt på det som framförts, har upprättat ett personalärende och undersöker uppgifterna närmare. Under den tiden är medarbetaren arbetsbefriad", skriver han.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Media

Klipper med Reuters efter Israel-gullandet: "Förrädare"

Fotograf hoppar av – fick nog efter sjukhusattacken. . "Reuters har rättfärdigat och möjliggjort systematiska mord på 245 journalister."0 

Massanmälningar mot Expressens rysshets

Kraftiga reaktioner på krönika.. PK-profilen Jens Liljestrand beskriver sitt hat mot vanliga ryssar och vad han vill göra med dem.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0