Sexhärvan på Aftonbladet

Fredrik Virtanen lämnar Aftonbladet – ser "friskt framåt"

Publicerad 10 december 2017 kl 10.13

Media. Efter att ha anklagats för våldtäkter och sexuella övergrepp mot olika kvinnor har Fredrik Virtanen nu vald att lämna Aftonbladet.

Dela artikeln

Den 46-årige manlige feministen säger till Aftonbladet att han haft "underbara år" på tidningen.

– Aftonbladet finns för alltid i mitt hjärta, men nu känns det finemang att titta friskt framåt, säger Fredrik Virtanen.

Enligt vänstertidningens stabschef Magnus Ringman hade ledningen kommit fram till att det var "svårt" för Virtanen "att fortsätta att verka som journalist på Aftonbladet på grund av nyhetsrapporteringen gällande honom i samband med MeToo". Den politiskt korrekte krönikören och ledarskribenten ska då frivilligt ha valt att avsluta sin anställning.


Väcker avsky på sociala medier. Gärningsmannen försvaras i efterhand – av barnets mamma. 0 Plus

Nyheter från förstasidan

Greta seglar mot Gaza igen – stöttas av Skarsgård

Gör nytt försök att bryta blockaden. "Vanliga människor från hela världen" står bakom, enligt Gustaf Skarsgård.0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Media

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0 

Sjöjungfru-staty ska rivas i Köpenhamn – har för stora bröst. Sexistanklagade "Stora sjöjungfruns" öde har slutligen avgjorts.0