Facebooks vd Mark Zuckerberg.

Facebook avlyssnade Messenger-användares samtal

Publicerad 14 augusti 2019 kl 16.22

Media. Facebook erkänner nu att man anlitat hundratals personer som ägnat sig åt att lyssna av och skriva ut användares privata samtal via tjänsten Messenger.

Dela artikeln

Facebook uppger att man har "tagit en paus" i verksamheten sedan drygt en vecka tillbaka, rapporterar Yle.

Enligt Bloomberg hade nätjätten anlitat hundratals personer för att lyssna av och transkribera inspelade samtal från Messenger. De som skötte övervakningen fick själva inte veta var ljudinspelningarna kom ifrån.

– I stort sett så gör vi som Apple och Google. För över en vecka sedan upphörde vi med att ge folk i uppdrag att lyssna och skriva ut samtal, meddelade Facebook i en kommentar på onsdagen, enligt Yle.

Apple och Google har nyligen meddelat att de slutat med liknande avlyssningar av sina användares samtal. Fria Tider skrev på tisdagen om att även privata Skypesamtal har avlyssnas av konsulter till Microsoft.

IT-jättarna har försvarat sig med att verksamheten har handlat om att utveckla artificiell intelligens och metoder för översättning.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 627728761


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 627728762


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Stockholmsbörsen rusar – med över 4 procent

Vapenvilan ger glädjeyra på marknaden.. Men stora frågetecken finns kring uppgörelsen med Iran.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Myndigheterna har skärpt till sig. "Vi kommer om det så behövs bära dem ombord på flygplanet".0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0