IT-vänstern
Facebooks grundare och vd Mark Zuckerberg.

Facebook börjar ranka nyhetskällor efter "trovärdighet"

Publicerad 3 maj 2018 kl 09.50

Media. Facebook har infört en ny algoritm som ska rangordna nyhetskällor efter "trovärdighet". Detta som en del av sin kamp mot så kallade falska nyheter, rapporterar Press Gazette.

Dela artikeln

Enligt Facebooks Mark Zuckerberg VD kommer den nya algoritmen främja nyhetsartiklar från källor med "hög ranking" och undertrycka dem med lägre poäng.

Man ska alltså hjälpa sprida "trovärdiga" nyheter och stoppa andra.

Det officiella syftet sägs vara att bekämpa så kallad desinformation.

– Vi jobbar hårt med att se till att människor inte missbrukar vår plattform, säger Zuckerberg i ett uttalande och påpekar att hans företag ser det som sin uppgift att motverka "polariseringen" på nätet.

Han menar att Facebook 2016 var långsamma med att förutse "rysk inblandning" och att man förväntat sig mer traditionella cyberattacker.

– Vi förväntade oss inte dessa samordnade informationsoperationer och stora nätverk av falska konton. Vi kommer aldrig att vara oförberedda för det här igen. Vi är fokuserade på att bekämpa falska nyheter på en bredare front, säger Mark Zuckerberg.


Hyllas som hjälte i sociala medier. Nu "varnar" myndigheterna för att sprida icke-tillrättalagd information om händelsen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Golahmad, 67, hyllar återvandringsbidraget: "Jag vill återvända till mitt hemland"

Han nappar direkt på erbjudandet. Har tröttnat på ensamheten och isoleringen – vill tillbaka till Afghanistan.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur