Centern och pedofilerna

Federley sadlar om till präst efter pedofilbråk

Publicerad 25 september 2021 kl 15.57

Inrikes. Centerpartisten och HBTQ-profilen Frederick Federley säljer dalagården i Björbo efter en grannfejd och uppger att han nu tänker sadla om från politiker till präst.

Dela artikeln

Efter att det avslöjats att Federley låtit en pedofil bo på gården har ilskan mot expolitikern växt i grannskapet och han tvingas därför flytta.

Samtidigt uppger han för Expressen att han läser teologi i Uppsala. När tidningen frågar om han ska bli präst säger han:

– Bara Gud vet var framtiden bär med sig. Jag studerar på halvfart och nosar på framtiden.

Federley "lämnade politiken" i samband med pedofilavslöjandet och blev därefter avslöjad med att ljuga om att han inte kände till sambons förflutna. Slutligen försökte han sig på en comeback som politiker i kyrkovalet, som slutade med att han fick ge upp kandidaturen efter protester.


Kalabaliken bland badgästerna: "En fiendearmé". Nu jämförs ovälkomna landstigningarna med invasionen av Normandie.0 Plus

Så dog soldaterna för "flickskolor" i Afghanistan. Svenska medier sålde in kriget – med hundratusentals döda – som ett feministprojekt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kalla Fakta-reporter anlitade torped för att mordhota farmor

Lovade "jappa" äldre kvinnan och "peppra sönder hela huset". TV4-veteranen Fariah Idle skulle bli "Ortens doktor Phil" – nu blir det fängelse istället.0 

Ekonominyheter

Riksbanken sänker styrräntan till 2 procent

Kan bli ännu än sänkning i år.. Men "läget i omvärlden är fortfarande mycket osäkert."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0