Centern och pedofilerna

Federley sadlar om till präst efter pedofilbråk

Publicerad 25 september 2021 kl 15.57

Inrikes. Centerpartisten och HBTQ-profilen Frederick Federley säljer dalagården i Björbo efter en grannfejd och uppger att han nu tänker sadla om från politiker till präst.

Dela artikeln

Efter att det avslöjats att Federley låtit en pedofil bo på gården har ilskan mot expolitikern växt i grannskapet och han tvingas därför flytta.

Samtidigt uppger han för Expressen att han läser teologi i Uppsala. När tidningen frågar om han ska bli präst säger han:

– Bara Gud vet var framtiden bär med sig. Jag studerar på halvfart och nosar på framtiden.

Federley "lämnade politiken" i samband med pedofilavslöjandet och blev därefter avslöjad med att ljuga om att han inte kände till sambons förflutna. Slutligen försökte han sig på en comeback som politiker i kyrkovalet, som slutade med att han fick ge upp kandidaturen efter protester.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 28332532


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Svenskt kulturbistånd till Gammalsvenskby. Regeringen satsar 10 miljoner på att bevara kulturarvet i svenskbygden.0 

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0