Fem partier i Le Pens EU-grupp

Publicerad 29 maj 2014 kl 12.46

EU. Under gårdagen träffades fem invandringskritiska partier som utgör det första underlaget till den grupp som Marine Le Pen försöker skapa i Europaparlamentet, skriver Tobbes Medieblogg med hänvisning till fransk media.

Dela artikeln

Med sina 24 mandat är Nationella fronten och Marine Le Pen den naturliga ledaren för denna allians som, att döma av presskonferensen, i dagsläget består av fem partier, som tillsammans samlar 38 mandat. Förutom franska Nationella fronten handlar det om italienska Lega Nord (5), österrikiska FPÖ (4), nederländska PVV (4) och belgiska Vlaams Belang (1).

Gruppen har alltså med råge uppnått de nödvändiga 25 mandaten för att officiellt bilda en grupp, men behöver medlemmar från ytterligare två länder. Bedömare i media uttrycker gärna misstro över att det kommer att lyckas, men Marine Le Pen tvivlar inte.

 – Självklart kommer vi inte att berätta för er vad som sker, eftersom förhandlingar pågår och de behöver diskretion. Låt oss ha den diskretionen, så kommer vi att deklarera en grupp inom några veckor, säger hon.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från EU

EU:s markägarbidrag kan minska något

Tunga utgiftsposten ”politiskt untouchable".. Men nu ser de ut att minska en smula – trots allt.0 

EU vill chockhöja priset på vitt snus

Hemliga dokumenten.. "Ett dråpslag om det här skulle gå igenom."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0