FN:s migrationsavtal
FN:s generalsekreterare António Guterres.

FN: Västvärlden behöver mer invandring för att överleva

Publicerad 10 december 2018 kl 18.21

Inrikes. Industriländer behöver ännu mer invandring för att välfärden ska överleva. Det förklarade FN:s generalsekreterare António Guterres under sitt inledningstal i Marrakesh i Marocko på måndagen, rapporterar nyhetsbyrån Reuters.

Dela artikeln

Under måndagen antogs den globala migrationspakten under FN:s två dagar långa konferens i Marrakesh i Marocko.

Den hårt kritiserade pakten antogs till flera minuter långa applåder. En rad länder, däribland flera EU-stater, har dock vägrat gå med då de menar att avtalet hotar den nationella säkerheten och suveräniteten.

De menar också att avtalet kommer främja ännu mer invandring. Men det kan vara precis det som FN vill ska hända.

FN:s generalsekreterare António Guterres är i varje fall tydlig med sin syn på invandring.

Han menar att välfärden i utvecklade länder kommer kollapsa utan ännu mer invandring.

– Det är uppenbart att de flesta utvecklade länder behöver invandring över ett brett spektrum av viktiga roller, från att ta hand om äldre människor till att förhindra att hälsovården bryter samma, sade han under sitt inledningstal på måndagen, uppger Reuters.

Enligt FN-chefen har utvecklade länder för låga födelsetal och en så åldrande befolkning att de inte komma klara sig utan fler invandrare.

Ländernas ekonomier kommer stagnera och befolkningarna rentav "lida" om de inte berikas av ökad invandring, hävdar han.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 608657170


Varnish cache server

Myndigheterna har skärpt till sig. "Vi kommer om det så behövs bära dem ombord på flygplanet".0 

Mer från Inrikes

Sänkt bensinpris fram till valet – trots vapenvilan

Regeringen: "Planen ligger fast".. Det senaste dygnets utveckling i Iran påverkar inte regeringens planer på sänkt bensinpris fram till valet.0 

SD-iranier bjuder in diktatorson till riksdagen

Reza Pahlavi ska hålla tal.. Exiliranier vill återupprätta shahregimen – som skänkte bort Irans olja till USA.0 

Nu slopas PUT – invandrarna ska bli medborgare i stället

SD får igenom sin hjärtefråga.. Men syftet är inte att invandrarna ska åka hem – tvärtom.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0