Rånmordet i Sundbyberg
Polisen har under morgonen gått ut med att mannen höggs ihjäl när han skulle rånas på pengar.

Adidas-man högg ihjäl rånoffer vid Hemköp

Publicerad 3 januari 2021 kl 05.32

Inrikes. En man i 45-årsåldern har huggits till döds med kniv vid en Hemköp-butik i Sundbybergs kommun utanför Stockholm.

Dela artikeln

Polisen uppger att det handlar om en person som helt oprovocerat har huggits till döds.

– Vi har en god lägesbild om hur det här har uppstått. Det tycks inte som att den målsägande över huvud taget har haft någon del i hur det här har uppstått, säger Ola Österling, presstalesperson polisregion Stockholm, till TT.

Enligt polisen hade mördaren röda skor, en midjelång blå jacka med vitt tryck på ryggen och byxor av Adidas-typ, eller "svarta byxor med vita detaljer" som polisen uttrycker saken i sin händelserapport. Mördaren ska vara 180–190 cm lång.

Enligt en uppdatering från polisen skulle mannen rånas när han tog ut pengar, och knivhöggs i samband med rånet.


Nyheter från förstasidan

Sverige ska skänka en femtedel av hela biståndet till Zelenskyj

Kiev skakas av korruptionsskandaler knutna till bistånd. Då presenterar Tidögänget största biståndsrockaden "någonsin i Sveriges historia".0 

Ekonominyheter

Inflationen sjunker rejält – nu nära målet

"Nu är vi verkligen på väg.". Men några nya räntesänkningar väntas inte i närtid.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0