Rånmordet i Sundbyberg
Mikolaj Kowalew.

Rymlingen åtalas för bankomatmordet

Publicerad 12 april 2021 kl 11.13

Inrikes. Småbarnspappan Joakim Forsberg, 45, knivmördades vid en bankomat i Rissne i Sundbyberg. Nu åtalas den sedan tidigare häktade skolmördaren, som vid tidpunkten var på rymmen från rättspsyk, för dådet.

Dela artikeln

Joakim Forsberg var på middag med sin flickvän och gick för att hämta ut pengar när han attackerades och höggs ihjäl vid bankomaten i Rissne den 2 januari i år.

20-årige Mikolaj Kowalew, som var på rymman från rättspsyk vid tillfället, har sedan tidigare erkänt mordet. Nu åtalas han.

Kowalew dömdes 2018 till sluten rättspsykiatrisk vård efter att ha knivmördat en 16-åring på Enskede gårds gymnasium. I mitten av december rymde han från vårdinrättningen Helix i Huddinge.

Fria Tider publicerade då namn och bild på rymlingen, medan övriga medier valde att inte gå ut med den informationen. Drygt två veckor senare begicks bankomatmordet.

Åtalet omfattar även rån vid samma bankomat 27 december 2020 samt försök till rån vid en bankomat på Vasagatan i Sundbyberg den 4 januari 2021.

– Personen har erkänt att han har huggit målsäganden med kniv och det finns teknisk bevisning som binder honom till mordet och de andra gärningarna, säger kammaråklagare Maria Hävermark i ett uttalande.

Rättegången förväntas påbörjas i nästa vecka.


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Konspirationsteorin: Vladimir Putin beställde homosexskandalen

Cirkusen med Tobias Thyberg påstås bero på Ryssland. Tänkbara syftet: Få Kristersson att lägga ned sitt mäktiga "nationella säkerhetsråd".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

V kräver att regeringen agerar mot Jomshof

"Denna vidriga rasism.". Efter utspelet om att invandrarpolitiker borde "åka hem".0 

Bodens kommunalråd åtalas för våldtäktsförsök

Claes Nordmark (S) lämnar sina uppdrag.. "Man kan förstås inte fortsätta som kommunalråd om man är åtalad för försök till våldtäkt."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0