Forskare undersöker om snus skyddar mot corona

Publicerad 27 maj 2020 kl 09.19

Vetenskap. Svenska forskare ska nu undersöka om snus kan skydda från allvarlig covid-19, enligt Dagens Nyheter.

Dela artikeln

– Sverige har en unik möjlighet eftersom vi är ensamma om att snusa i så stor utsträckning, säger Cecilia Magnusson vid Centrum för epidemiologi och samhällsmedicin, till tidningen.

Franska studier har tidigare visat att rökare har betydligt lägre risk än andra bli allvarligt sjuka av covid-19, och teorin är att det är nikotinet i sig som ger ett skydd.

De svenska forskarna kontaktades av franska kollegor som efterfrågade en studie med snusare. Om det går att visa att snus ger ett liknande skydd som cigaretter så går det att dra slutsatsen att det har något med nikotin att göra, säger Cecilia Magnusson till DN.

Resultatet från den svenska studien väntas komma inom två till åtta månader.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut

Levde för 3,2 miljoner år sedan. . Ny 3D-rekonstruktion visar människans tidiga ursprung.0 

Kritiserade diagnosen utbrändhet går i graven

Unika svenska "sjukdomen" avskaffas.. Idag sjukskrivs 20.000 personer per år – nästan bara kvinnor – för "utmattningssyndrom".0 

KI-larmet: Fluorid i dricksvattnet gör barn dumma i huvudet

Gäller även vid låga halter, enligt nya svenska studien.. "Påverkar barnens verbala förståelse och förmågan att tolka och bearbeta sinnesintryck."0 

Vetenskap

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0