Krigszon Östermalm

Förskola träffades av jättebomben på Östermalm: "Rena krigszonen"

Publicerad 13 januari 2020 kl 12.04

Inrikes. Den extremt kraftiga explosionen på Östermalm i natt har blivit internationell nyhet. Samtidigt vittnar boende om en "enorm" smäll och "krigszon" på platsen.

Dela artikeln

Polisen kallar nu nattens explosion på Östermalm i Stockholm för "detonation" och enligt SVT har man inlett en förundersökning om allmänfarlig ödeläggelse.

Händelsen påminner om den massiva bomben i Linköping förra sommaren.

Bilder visar nämligen bland annat hur massor av fönster i olika byggnader och på olika våningar krossats, hur den stora stenporten till huset sprängts sönder och hur flera bilar blivit helt demolerade.

Både sprängningen i Stockholm och den i Uppsala i natt, har blivit internationella nyheter i kanaler som RT.

Enligt Mitt i ska Östermalmsbomben ha krossat rutor på den intilliggande förskolan Banérporten.

Lotta Morger, fritidspedagog på skolan, fick därför börja dagen med att tala med oroliga föräldrar, rapporterar tidningen.

Samtidig beskrivs explosionen som enormt kraftig. En av grannarna vid flerfamiljshuset säger så här till Mitt i:

– Det är svårt att likna smällen med något annat. Ett pistolskott inne i lägenheten möjligtvis. Allting är över på en sekund. Jag har inte hört något liknande sedan jag kastade en handgranat i lumpen.

En annan granne tycker händelsen är fruktansvärd, påpekar att hela porten rivits ned av smällen och beskriver platsen vid huset som "rena krigszonen".

Aftonbladet har publicerat bilder som visar total förstörelse inne i huset och att till och med en hel hissdörr tryckts in av smällen. Det ska även vara ett hål i golvet.

– Det var som om kriget var löst. Det var en jättesmäll. Väldigt dramatiskt, säger en kvinna i huset till Aftonbladet.

De boende får inte vara i huset på grund av att det riskerar att rasa. Dessutom ses hela byggnaden som en brottsplats.


Nyheter från förstasidan

Arabisk hjälte avväpnade skytt i Bondi Beach

Slog till mot terroristen – utan egna vapen. 43-årige grönsakshandlaren Ahmed al-Ahmed pekas ut för hjältedådet.0 

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Inrikes

Hemligt "sjukdomsfall" bakom spårvagnsolyckan i Göteborg

Förundersökningen läggs ned.. Det framgår inte om det är en psykisk eller somatisk sjukdom.0 

Ny tullavgift ska skydda Amazons marginaler

Politikernas drag: Stopp för tullfria småköp från Kina.. Svenskar får välja mellan tullkrångel eller köpa av EU-registrerade importörer framöver.0 

Manlig genusvetare: Vi måste prata om jultomtens maskulinitet

Professor Jens Rydström kräver debatt – nu.. "Är det så självklart att Tomtemor kokar gröten och Tomtefar delar ut klapparna?"0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0