Krigszon Östermalm

Tjuvar plundrar offer för bombningen på Östermalm

Publicerad 22 januari 2020 kl 20.02

Inrikes. Efter bombdådet på Östermalm i Stockholm har falska städare tagit tillfället i akt att stjäla från de evakuerade lägenheterna, rapporterar P4 Stockholm.

Dela artikeln

Fastigheten på Gyllenstiernsgatan på Östermalm skadades svårt i det uppmärksammade bombdådet den 13 januari, som beskrivs som ett av de värsta i Stockholms historia. Ett 50-tal boende har evakuerats från byggnaden, enligt Mitt i Stockholm.

Det är något som tjuvar har tagit fasta på och enligt försäkringsbolaget If har det skett stölder i lägenheterna.

Genom att låtsas vara städare försöker tjuvarna få tillgång till bostäderna.

– Det är oroväckande att man försöker tjäna pengar på en sådan här händelse. Det handlar om folk som stått i pyjamas och tvingats lämna sina hem, säger Jenny Rudslätt, skadechef på försäkringsbolaget If, till P4 Stockholm.

En känd kriminell man i 35-årsåldern anhölls på onsdagen misstänkt för bombdådet.


Nyheter från förstasidan

Censurivrare ska portas från USA – EU-makthavare i riskzonen

Utrikesminister Rubios nya besked. "Viseringsförbud för utlänningar som är delaktiga i att tysta amerikaner."0 

Ekonominyheter

Gurun förklarar varningen: Svenska miljardärer sämst i världen

Stor majoritet klassas som rena parasiter. . "Sverige rankas som värst", bekräftar finansprofil bakom miljardärsindex.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Expo-veteranens nya karriär. "Känns ibland som att hela mitt liv består av att göra polisanmälningar."0 Plus

Mer från Inrikes

Kräver krafttag mot gnagare som tar över. Växande hälsorisk för befolkningen och ett hot mot "Malmös attraktivitet som stad".0 

Sverige ska finansiera Ukrainas äldrevård

Tidöregeringens nya satsning.. Ska "främja ett framtida ukrainskt EU-inträde".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0