Covid-19 i Sverige

Första troliga fallet av covid-19 i Skåne

Publicerad 2 mars 2020 kl 22.01

Inrikes. En person i Skåne har preliminärt testats positivt för det nya coronaviruset, uppger Region Skåne.

Dela artikeln

Det rör sig om en person som har varit på resa i norra Italien och insjuknade efter hemkomsten. Smittskydd Skåne bedömer att personen har smittats i norra Italien.

Personen tog kontakt med vården och testades enligt rutin. Den första preliminära analysen utföll positiv på måndagen.

"Vi inväntar nu konfirmerande test och i bästa fall har vi svar på det tisdag förmiddag. Om resultatet går att konfirmera kommer Region Skåne kalla till presskonferens", skriver Region Skåne i ett pressmeddelande.

Smittspårning av nära kontakter som kan ha utsatts för exponering för smitta har påbörjats. Denna smittspårning sker enligt Folkhälsomyndighetens rekommendationer och närkontakter kommer att följas under den tid som eventuella symtom skulle uppstå, det vill säga under 14 dagar.

Region Skåne uppger sig ha "god beredskap" för att vårda och hantera smittade.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 567903546


Varnish cache server

Mer från Inrikes

SD:s valfinal: "Jag vill suga k*k"

"Hur mycket har SD betalat för detta?". Socialkonservativa partiets valkampanj får allt skarpare kritik.0 Plus

Miljöpartiet vill ha nytt kvittningssystem – som stänger ute SD

"Vi har inget förtroende för SD.". Annika Hirvonen (MP) försöker nu snabbt få nytt system på plats i riksdagen.0 

Ali Namdar, 21, häktad efter pojkarnas granatattack

Foxtrot-toppen gripen i Marocko.. Åklagaren: "De här barnen är förbrukningsvaror."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0