Oroligheterna i Trollhättan
Arkivbild.

Fortsatt oroligt i Trollhättan

Publicerad 1 september 2016 kl 07.11

Inrikes. För andra natten i rad har gäng kastat sten på polisen och tänt eld på fastigheter i invandrartäta Kronogården i Trollhättan, skriver Ttela. En polishelikopter cirkulerade över området och knallskott hördes över hela stan under nattens oroligheter.

Dela artikeln

Det var vid 22.30-tiden på tisdagskvällen som kravallerna inleddes med att personer sköt raketer mot bilar som passerade området. Senare fortsatte man med att starta flera bränder och kasta sten på polisen.

Oroligheterna växte under gårdagen till mellan 40 till 60 ungdomar som kastade gatsten och sköt knallskott mot polismän. Enligt vittnen som Ttela talat med rör dig sig om "ungdomar" i 25-årsåldern.

Enligt polisen riskerar de unga männen andras liv genom sitt beteende.

– Om någon på Kronogården får en hjärtinfarkt kan vi inte skicka in en ambulans på grund av de här fjanterierna. De här ungdomarna leker med andras liv, säger Karl-Johan Främling, inre befäl på Trollhättepolisen, till Ttela.

De så kallade ungdomarna förstörde bland annat däcken till en väktarbil med knallskott och attackerade sedan en bärgningsbil som kom för att frakta bort den skadade bilen. Knallskotten hördes enligt lokal media över hela stan.


Profilerade journalisten inför rätta. Vägrar svara på tilltal när högerjournalist dyker upp och ställer frågor.0 Plus

"Sexfantasier inte alltid så PK". Genusforskaren: "Hatar" att behöva offentliggöra resultatet av min egen studie.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kokainpåse hittad hos SD-riksdagskvinna

Greps för rattfylla. Nu misstänks expolisen Katja Nyberg (SD) även för narkotikabrott.0 

Ekonominyheter

Coop höjde priserna mest under 2025

Stora skillnader mellan matkedjorna.. Så mycket ökade priserna under förra året.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

"Det är så jävla vackert." Beger sig ut i vänsterextemisternas Mecka för att sprida budskapet.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0 

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0