Sverige och Pisa

FP stavade fel – i annons om skolan

Publicerad 11 augusti 2014 kl 16.14

Inrikes. Det blev riktigt pinsamt för Folkpartiet när fotografier på partiets busskampanj i Bräcke på måndagen började spridas på nätet. Det visade sig nämligen att partiet, i en annons som handlar om att förbättra skolan, inte förmått stava till ordet "ungdomarna".

Dela artikeln

© Bengt Nyman

Utbildningsminister Jan Björklund (FP)

 – Det är sådant som händer ständigt, även på stora nyhetsredaktioner till exempel. Men ibland får det väldiga konsekvenser, säger Per-Olov Olsson, ordförande för Folkpartiet i Bräcke, till SVT Nyheter.

Han skyller misstaget på att reklambyrån satte upp annonserna trots att de var avsedda som utkast. De har nu tagits ned.

Folkpartiet har profilerat sig som ett parti som vill värna om skolan och stärka försvaret. Efter närmare åtta år med Folkpartiet i regeringen har de svenska skolresultaten enligt den senaste Pisa-undersökningen nått en ny internationell bottennivå, samtidigt som försvaret enligt internationella experter i praktiken har tillintetgjorts och nu ägnar en stor del av sina resurser åt genus, HBTQ och "värdegrund".


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 396162236


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Många besökte AFS första maj-tal

Framför allt unga män ville se evenemanget.. Kasselstrand höll tal framför staty av Engelbrekt Engelbrektsson.0 

Palantir: "Vi har gjort Sverige starkare"

Sverigechefen försvarar kontroversiella verksamheten.. Vägrar berätta vilka svenska myndigheter AI-jätten arbetar med.0 

Ilska när fångarna får mycket bättre mat än de äldre

Umeå lägger 79 kronor på mat per äldre och dygn.. Men på anstalten ett stenkast bort äter de intagna för 113 kronor.0 

Åkesson: "Helt sanslösa reaktioner"

SD-ledarens uttalande i bråket om kvittningssystemet.. Anklagar oppositionen för att "utnyttja vildar för att kapa systemet".0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0