Tälten på Västerås Pride vandaliseras och prideflaggor kastas och blir "nedkissade".

Gäng slog in ansiktet på Pride-man i Västerås

Publicerad 2 juli 2023 kl 09.42

Inrikes. En HBTQ-man blev grovt misshandlad av ett så kallat ungdomsgäng i Regnbågsparken i Västerås under Västerås Pride på torsdagskvällen. Händelsen har tonats ned kraftigt i media och mest lett till lokala notiser.

Dela artikeln

– Ett gäng killar tog sig rätten att uttrycka sitt hat mot hbtq-rörelsen, säger Lotta Janhager, som sitter i styrelsen för Västerås Pride, till P4 Västmanland.

Enligt Janhager började det med att gänget "tog sig rätten att uttrycka sitt hat mot HBTQ-rörelsen genom att använda flaggan på ett olämpligt sätt".

Två personer ingrep mot männen och angreps då. En av dem, en man i 45-årsåldern, blev brutalt misshandlad och fick ansiktsfrakturer.

– Han kommer ha en lång och svår tid framför sig, säger Lotta Janhager.

Två tonåringar mellan 15 och 17 år greps misstänkta för grov misshandel med hatbrottsmotiv.

Enligt Lotta Janhager är det "yngre män och pojkar" som ligger bakom angreppen mot festivalen.

"Hatbrottet föregicks av glåpord och hot och av att våra banderoller revs ner under flertalet tillfällen både under natten och ikväll", skriver Västerås Pride.

Prideflagga "nedkissad"
Även under natten till lördagen vandaliserades festivalen, skriver Pride Västerås på Facebook.

"Portalflaggan har dragits ner och slängts i soporna, man har tagit sig in i vårat tält och vält omkull saker, förstört och slängt våra saker i papperskorgarna. Idag är det familjedag Regnbågsparken."

Transaktivisten Johannes Edenteg säger till P4 Västmanland att en regnbågsflagga var "nedkissad".


Julbordet i Malmö var bara toppen av ett isberg. Visade sig ha begått en massa liknande bedrägerier – för miljonbelopp.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Fel av polisen neka kristen protest under Pride

Förvaltningsrätten river upp beslutet. Polisen påstod att ordning och säkerhet inte kunde garanteras.0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.