Joseph Goebbels, mitten, var Nazitysklands propagandaminister från 1933 till krigsslutet 1945.

Goebbels sekreterare död, blev 106

Publicerad 31 januari 2017 kl 14.55

Historia. Joseph Goebbels sekreterare, Brunhilde Pomsel, avled under fredagen, 106 år gammal. Därmed dog en av de sista överlevande som hade en nära relation till ledarna i Tredje riket, rapporterar brittiska The Guardian.

Dela artikeln

Joseph Goebbels sekreterare, Brunhilde Pomsel, dog i fredags 106 år gammal. Hon var en av de sista överlevande från kriget som hade en nära relation till ledarna i Tredje riket, rapporterar brittiska The Guardian under måndagen.

Pomsel arbetade som Goebbels sekreterare i tre år och följde med Hitler ned i bunkern under Tredje rikets sista dagar. Strax före sin död avslöjade hon att hennes livs kärlek var en jude som hon planerade att fly från Tyskland med och aldrig återvända, skriver Guardian.

Senare i år kommer allmänheten kunna en dokumentärfilm om hennes liv, ”Ett tyskt liv”.

Pomsel beskrev sig själv som en opolitisk person som aldrig har kämpat för något. Hon var duktig på att skriva snabbt och lönen var bra, och därför började hon arbeta för den tyske propagandaministern.

– Jag gjorde faktiskt inget annat än att sitta och skriva på Goebbels kontor, sa hon enligt The Guardian.


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kriminalvården chartrar privatplan åt intagna – "det mest humana"

Kan kosta 300.000 kr per resa. Lägger 100 miljoner om året på komfortabla transportsättet – mörkar allt.0 

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0