Brexit

Goldman Sachs och Morgan Stanley hotar lämna Storbritannien efter Brexit

Publicerad 25 september 2016 kl 19.21
Av Mattias Albinsson ✉

Sparande. Amerikanska bank- och finansjättar som Goldman Sachs, Morgan Stanley och BlackRock hotar överge Storbritannien, skriver Daily Express.

Dela artikeln

Företrädare för de tre bankerna träffade under veckan premiärminister Theresa May för så kallade rundabords­samtal. De vill ha tydliga besked om hur den brittiska regeringen tänker gå vidare efter Brexit­omröstningen och om och i sådana fall när Storbritannien tänker lämna EU.

Framför allt vill bankerna veta om Storbritannien kommer vara fortsatt anslutet till det europeiska ekonomiska samarbetet EEA och det så kallade bankpassystemet. Enligt det systemet räcker det med tillstånd att bedriva bank­verksamhet i ett EU-land för att få bedriva sådan verksamhet i alla EU-länder.

Bankpassystemet reglerar även det sätt genom vilket banker kommunicerar med varandra och med respektive stat.

Men May uppges inte ha kunnat ge något klart besked i den frågan. Istället blev hennes tämligen tomma löfte att "Storbritannien är öppet för affärer".

– Jag vill att Storbritannien blir en global ledare i frihandel, sade premiärministern.

Därför hotar nu de tre storbankerna att lämna Storbritannien och London om de inte snarast får besked om vad det kommer innebära för dem att landet lämnar EU.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 231291101


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 231291102


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Våldskaos och plundring runt om i Frankrike ikväll

Upploppen eskalerar i Paris och andra städer. Macron: "Det finns ingen plats för våld i Frankrike" – hade fel.0 

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus