Bostadsbubblan

Göteborg planerar riva Ullevi för att bygga dyra bostäder

Publicerad 12 oktober 2019 kl 17.27

Ekonomi. Göteborgs stad planerar att riva den ikoniska arenan Ullevi för att bygga bostadsrätter under den snart lika ikoniska minusräntan som Sverige håller sig med.

Dela artikeln

Värdeökningen på bostadsmarknaden har varit enorm tack vare omvänd ränta och allt högre reallöner för den svenska medelklassen, speciellt inom offentlig och annan skattefinansierad sektor.

De kommunala makthavarna i Göteborg överväger nu att riva Ullevi för att bygga attraktiva bostäder, skriver Göteborgsposten.

Värdeökningen väntas ligga på på omkring 60 miljarder kronor mer än om bara en del av området exploateras, enligt kommunen. Stadsledningskontoret vill dock att hela Ullevi försvinner, enligt GP.

”Med en eventuell rivning/omlokalisering av Ullevi, Burgårds- och Katrinelundsskolan samt förändring av Burgårdsparken ges möjligheten att ta ett helhetsgrepp över områdets utveckling”, står det i ett tjänsteutlåtande från Göteborgs stad som tidningen har tagit del av.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

190.000 nya väljare nästa val

Nya medborgarskapen drar iväg. Ungefär varannan av alla utrikesfödda sympatiserar med Socialdemokraterna, enligt SCB.0 

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0