Polismordet i Göteborg

Gripne 17-åringen en del av kriminella miljön

Publicerad 2 juli 2021 kl 17.40

Inrikes. Under fredagseftermiddagen greps en 17-årig man misstänkt för polismordet. Han nekar till brott men är anhållen, och beskrivs av polisen som en man inom "konfliktmiljön" i det gängkrig som pågår i Biskopsgården.

Dela artikeln

– Den misstänkte är hemmahörande i Biskopsgården och finns i konfliktmiljön, säger Ulrika Åberg, åklagare, till Expressen.

Teodor Smedius, kommenderingschef vid polisen, säger till samma tidning att gripandet skedde i Biskopsgården någon gång efter klockan 14.00.

– Det är sannolikt att det har koppling till kriminella nätverk och konflikter som varit, säger han till Expressen.

Polisens teori utåt är fortfarande att den 33-årige polisen hamnade i skottlinjen för konflikterna mellan de rivaliserande gängen i området.

– Skjutningen bär signaturen av en skjutning mellan kriminella nätverk, säger Erik Nord, polischef i Göteborg till GP.

Expressens källor inom polisen säger dock att det även finns andra teorier, och beskriver skjutningen som en "avrättning".


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 816190489


Varnish cache server

Både Facebook och Google inför ansiktsigenkänning – samtidigt. Motiveras officiellt med att det blir säkrare för användaren.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0