Polismordet i Göteborg

Gripne 17-åringen en del av kriminella miljön

Publicerad 2 juli 2021 kl 17.40

Inrikes. Under fredagseftermiddagen greps en 17-årig man misstänkt för polismordet. Han nekar till brott men är anhållen, och beskrivs av polisen som en man inom "konfliktmiljön" i det gängkrig som pågår i Biskopsgården.

Dela artikeln

– Den misstänkte är hemmahörande i Biskopsgården och finns i konfliktmiljön, säger Ulrika Åberg, åklagare, till Expressen.

Teodor Smedius, kommenderingschef vid polisen, säger till samma tidning att gripandet skedde i Biskopsgården någon gång efter klockan 14.00.

– Det är sannolikt att det har koppling till kriminella nätverk och konflikter som varit, säger han till Expressen.

Polisens teori utåt är fortfarande att den 33-årige polisen hamnade i skottlinjen för konflikterna mellan de rivaliserande gängen i området.

– Skjutningen bär signaturen av en skjutning mellan kriminella nätverk, säger Erik Nord, polischef i Göteborg till GP.

Expressens källor inom polisen säger dock att det även finns andra teorier, och beskriver skjutningen som en "avrättning".


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 573539312


Varnish cache server

Myndigheterna har skärpt till sig. "Vi kommer om det så behövs bära dem ombord på flygplanet".0 

Mer från Inrikes

SD-iranier bjuder in diktatorson till riksdagen

Reza Pahlavi ska hålla tal.. Exiliranier vill återupprätta shahregimen – som skänkte bort Irans olja till USA.0 

Nu slopas PUT – invandrarna ska bli medborgare i stället

SD får igenom sin hjärtefråga.. Men syftet är inte att invandrarna ska åka hem – tvärtom.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0