Polismordet i Göteborg
Andreas Danman.

Mördad polisman begravdes

Publicerad 31 juli 2021 kl 08.41

Inrikes. Polisen Andreas Danman, som sköts ihjäl i Biskopdsgården i Göteborg 30 juni, begravdes igår. Det rapporterar flera medier.

Dela artikeln

Begravningsceremonin hölls i Vasakyrkan i centrala Göteborg. Begravningen var en hedersbegravning där såväl uniformerade poliser som personal från Försvarsmakten närvarade.

Vasakyrkan uppges ha varit fullsatt med 125 personer, maxantalet besökare på grund av coronapandemin, vid begravningen. Dessutom kunde fler följa den via en livesändning i en annan lokal. Senare under eftermiddagen hölls en minnesceremoni vid veteranmonumentet i Färjenäs på Hisingen som var öppen för allmänheten.

17-årige Sakariye Ali Ahmed är fortsatt häktad misstänkt för mordet på Andreas Danman. Han är tidigare dömd för mordförsök.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 3993666


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 3993667


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Uppgift: Stegras pengar tar slut inom veckor

Prognosen: Konkurs redan i vår.. Gröna svenska jätten är nere för räkning, rapporterar Bloomberg.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Nära 50.000 ytterligare filer gås igenom. Detta efter att det upptäckts att dokument där Trump anklagas för barnvåldtäkt mystiskt försvunnit.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0 

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0