Gula västarna

"Gula västarna"-ledare fick gummikula i ögat – "handikappad för livet"

Publicerad 28 januari 2019 kl 20.13

Utrikes. 40-årige Jerome Rodrigues träffades av en gummikula under Gula västarnas demonstrationer i Paris i lördags. Nu väntas han vara handikappad för livet, uppger France24.

Dela artikeln

En lång rad brutala polisövergrepp har filmats under Gula västarnas veckolånga protester i Frankrike.

En av de senaste händelserna, som filmades, drabbade 40-årige Jerome Rodrigues, byggarbetare och en framstående profil inom Gula västarna. Han har närmare 60.000 följare på Facebook.

Det var i lördags, elfte veckan av demonstrationer, som Rodrigues träffades i huvudet, närmare bestämt i ögat, av en gummikula.

Han livestreamde själv när det hela inträffade och i filmen kan man se hur han direkt faller till marken.

40-årigen fick en allvarlig ögonskada och fördes snabbt till sjukhus. En selfie som han senare tog på sig själv visar ett mycket svullet öga.

"Jag kommer att förlora mitt öga", skriver han på Facebook enligt RT.

Rodrigues ska ha försatts i en "konstgjord koma" efter händelsen.

– Han är i chock. Han kommer att vara handikappad för livet. Det är en tragedi för honom och hans familj, säger hans advokat Philippe de Veulle till BFMTV.

Enligt France24 är den franska polisens gummikulor så pass allvarliga att de har blivit mycket kontroversiella, särskilt sedan Gula västarna inledde sina demonstrationer, då kulorna orsakat dussintals skador.

Polisen ska ha kastat en så kallad "stingball"-granat mot Rodrigues, som när den exploderar sprider massor av gummikulor runt omkring sig.

Enligt Rodrigues advokat är hans klient inget våldsam demonstrant.


Coronavaccin

Greps av polis efter gärningen. Erkänner allt – anser att vaccinet är livsfarligt.0 Plus

Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

"Hörde mystiska ljud." Kravaller när polisen ingrep efter bisarra fyndet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Polisen: Rickard Andersson tycks ha tvekat in i det sista

Tecknen på ambivalens före massmordet. "Ända fram till dagarna före gärningen ordnade han med sin livssituation."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0