Smugglaren på SVT

Högsta domstolen dömer SVT-journalist för människosmuggling

Publicerad 20 december 2018 kl 09.03

Inrikes. Statliga SVT:s journalist Fredrik Önnevall och två av hans kollegor på den vänsterorienterade TV-jätten döms för människosmuggling även i Högsta domstolen.

Dela artikeln

Det var 2014 som ett tv-team från Sveriges Television var i Grekland för att spela in en programserie, som senare sändes på tv.

I Aten undrade en arabisk så kallad flykting, som uppges ha varit 15 år, om att få följa med tv-teamet.

Teamet tog med invandraren hela vägen till Sverige. De reste tillsammans med båt till Italien och därefter med tåg från Italien genom Österrike och Tyskland till Danmark. Från Köpenhamn tog de buss över Öresundsbron till Malmö.

Bakom smugglingen låg SVT:s Fredrik Önnevall och två andra SVT-medarbetare, som alla fälldes i tingsrätten för människosmuggling.

Domen fastställdes i hovrätten.

Nu dömer även Högsta domstolen journalisterna för människosmuggling.

"Transporten från Grekland till Sverige gick genom flera länder där flyktingen hade kunnat söka asyl. Vidare skedde viss planering under resans gång", skriver HD.

Högsta domstolen anser att flyktingsmugglingen ska bedömas som ett brott av normalgraden och inte som ringa brott.

Rätten säger visserligen att människosmugglingen "skedde av närmast humanitära skäl och avsåg endast en person", men ser inte det som en anledning att fria SVT-aktivisterna.

Påföljden har bestämts till villkorlig dom och dagsböter motsvarande ett straffvärde om en månads fängelse. HD ändrar alltså tingsrättens dom, som innebar villkorlig dom och 75 timmars samhällstjänst.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 447055132


Varnish cache server

Räddas av svenska passet. Invandrarna släpade runt funktionsnedsatta 15-åringen som sexslav.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0