Islamiska statens halshuggningar
Ur propagandafilmen.

IS halshugger rysk agent i ny propagandafilm

Publicerad 9 maj 2017 kl 14.29

Utrikes. Terrorsekten IS påstår sig ha halshuggit en rysk agent. Avrättningen ska sedan ha publicerats i ett videoklipp på nätet, skriver nyhetsbyrån Reuters.

Dela artikeln

Islamiska staten har publicerat ett videoklipp som sägs visa halshuggningen av en rysk underrättelseofficer som fångats i Syrien.

Den 12-minuter långa propagandafilmen är inspelad med en rysk röst och visar fången klädd i en svart overall knäböjd i en öken samtidigt som han uppmanar andra ryska agenter att ge upp.

"Den här idioten trodde på att hans stat inte skulle överge honom om han tillfångatogs", säger en röst i filmen innan mannen blir halshuggen.

Videon släpptes idag den 9 maj, samma dag som Ryssland firar årsdagen för segern över Hitlertyskland 1945.

Varken det ryska försvarsdepartementet eller landets säkerhetstjänst FSB har kommenterat uppgifterna än, men en rysk senator säger att det kommer bli "ett helvete att betala" för IS om inspelningen är äkta, skriver Reuters.


Stor guide: Bli helt ospårbar online. Uttryck dig fritt och riskfritt på nätet – vi lär dig använda enkla tekniken som inte ens NSA rår på.1218 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Fredrik Wikingsson plockar ut 200 miljoner i utdelning

Vänsterkomikerns klipp.. Nu delar han ut 200 miljoner kronor i utdelning till sig själv – och "pallar inte att snacka om pengar".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0