Islamiska statens halshuggningar
Ur propagandafilmen.

IS halshugger rysk agent i ny propagandafilm

Publicerad 9 maj 2017 kl 14.29

Utrikes. Terrorsekten IS påstår sig ha halshuggit en rysk agent. Avrättningen ska sedan ha publicerats i ett videoklipp på nätet, skriver nyhetsbyrån Reuters.

Dela artikeln

Islamiska staten har publicerat ett videoklipp som sägs visa halshuggningen av en rysk underrättelseofficer som fångats i Syrien.

Den 12-minuter långa propagandafilmen är inspelad med en rysk röst och visar fången klädd i en svart overall knäböjd i en öken samtidigt som han uppmanar andra ryska agenter att ge upp.

"Den här idioten trodde på att hans stat inte skulle överge honom om han tillfångatogs", säger en röst i filmen innan mannen blir halshuggen.

Videon släpptes idag den 9 maj, samma dag som Ryssland firar årsdagen för segern över Hitlertyskland 1945.

Varken det ryska försvarsdepartementet eller landets säkerhetstjänst FSB har kommenterat uppgifterna än, men en rysk senator säger att det kommer bli "ett helvete att betala" för IS om inspelningen är äkta, skriver Reuters.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Så går stöldmetoden till. Man i Stockholm tog ena kvinnan på bar gärning.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0