Yahya Sinwar.

Hamas ledare dödad

Publicerad 17 oktober 2024 kl 16.33

Utrikes. Israels försvarsmakt (IDF) arbetar just nu för att bekräfta att en av de tre personer som dödats i en strid i Gaza är Hamasledaren Yahya Sinwar, som tros vara huvudansvarig för 7 oktober-attacken.

Dela artikeln

En högt uppsatt israelisk tjänsteman uppger att det finns en "hög sannolikhet" att en kropp som hittats på platsen tillhör Sinwar, rapporterar Times of Israel.

Striden ägde rum under onsdagen när israeliska soldater öppnade eld mot en grupp stridande på bottenvåningen i en byggnad i Gaza. När soldaterna senare gick in i byggnaden upptäckte de att en av de dödade såg ut att vara Sinwar.

Kroppen har nu tagits för DNA-analys och kommer även att genomgå tand- och fingeravtryckstester. Israel har tillgång till Sinwars fingeravtryck och tanduppgifter från hans tid i israeliskt fängelse.

Yahya Sinwar, som har varit ledare för Hamas i Gaza sedan 2017, anses ha spelat en central roll i planeringen av 7 oktober-attacken, som utlöste det pågående kriget.

Tidigare har det spridits uppgifter om att Sinwar gömt sig bland gisslan. Det har även spekulerats om att han redan kunde ha dödats i en tidigare israelisk flygräd, då det varit tyst från hans sida under de senaste veckorna.

Sinwar frigavs 2011 i utbyte mot den kidnappade israeliska soldaten Gilad Shalit efter att ha avtjänat 23 år i fängelse för mordet på två israeliska soldater och fyra palestinier som han misstänkte för samarbete med Israel. Som ledare för Hamas har han fortsatt att vara en nyckelfigur i organisationens militära och politiska verksamhet.

En definitiv bekräftelse på Sinwars död väntas från IDF inom några timmar.


Nyheter från förstasidan

Antarktis istäcke växer igen

Sänker nu havsnivån istället för att höja den. Ismassan växte med nästan 108 gigaton per år.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0