Peter Springare

Video: Hare Krishna dansar med Peter Springare-anhängare

Publicerad 19 mars 2017 kl 10.55
Av Mattias Albinsson

Inrikes. En grupp medlemmar i den hinduism­inspirerade sekten Hare Krishna dök under lördagen upp på Mynttorget i Stockholm där en demonstration samtidigt hölls till stöd för Örebro­polisen Peter Springare.

Dela artikeln

Tillfället förevigades av journalisten och fotografen Roger Sahlström som lagt upp en video från händelsen på Facebook.

I videon ser man bland annat hur en av Hare Krishna-medlemmarna tar tag i en av demonstranternas skyltar, en skylt som kräver kultur- och demokrati­minister Alice Bah Kuhnkes avgång, och dansar runt med den.

"Lite kul ändå som omväxling!" kommenterar en person videon. "Tänk om alla religiösa galningar hade varit som dem, då hade jag varit nöjd", kommenterar en annan.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 511750757


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 511750758


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

126 präster kräver att slippa tvingas viga homosexuella

Tar strid mot kyrkomötets nya motion. "Flera kollegor har inte vågat skriva under – av rädsla för repressalier."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

Mer från Inrikes

Ali Namdar, 21, häktad efter pojkarnas granatattack

Foxtrot-toppen gripen i Marocko.. Åklagaren: "De här barnen är förbrukningsvaror."0 

V-källa: Uteslutet att stötta ren S-regering

Motstridiga kraven på rödgröna sidan.. Regeringsbildningen ser ut att bli en svår nöt att knäcka för Magdalena Andersson.0 

Centern bojkottar samtal med S – tills V viker sig

"Finns inte mycket att prata om.". C vägrar blankt sitta i regering med "antisemitiska" Vänsterpartiet. 0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0