Covid-19 i Sverige

Här hostar Anders Tegnell i händerna

Publicerad 5 mars 2020 kl 11.10

Inrikes. Statsepidemiologen Anders Tegnell hostade i båda sina händer mitt under Folkhälsomyndighetens pressträff. Enligt myndighetens egna regler ska man använda näsduk eller armveck för att undvika att smitta andra.

Dela artikeln

Det var vid en pressträff, som sändes i SVT på onsdagen, som Anders Tegnellm, statsepidemiolog vid Folkhälsomyndigheten, hostade rakt i händerna.

Problemet är att Folkhälsomyndighetens riktlinjer säger att man inte ska göra så.

"Genom att hosta och nysa i armvecket eller i en pappersnäsduk hindrar du smitta från att spridas i din omgivning eller från att förorena dina händer", står det i myndighetens policy.

Klippet på Tegnell, som sitter i myndighetens ledningsgrupp, har blivit en viral succé i sociala medier. Många driver med händelsen, vilket även Expressen uppmärksammat.

"Vore förargligt om hela presskonferensen hamnade i karantän", skriver en person på Twitter.

"Fin symbolik av hur Sverige sköts", säger en kvinna.

"Har Du inget viktigare för dig än att häckla folk som jobbar på Folkhälsomyndigheten och som inget annat vill än att begränsa spridningen av Corona?", påpekar han person.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen sjunker rejält – nu nära målet

"Nu är vi verkligen på väg.". Men några nya räntesänkningar väntas inte i närtid.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Svenska förstföderskor nu över 30 år i snitt

Bara 99.000 barn föddes förra året.. Lägsta siffran på 20 år – trots all invandring sedan dess.0 

Nu är färre än var fjärde ung svensk man vänster

Politiska klyftan mellan könen vidgas ytterligare.. De unga männen – men nästan inga unga kvinnor – har blivit konservativa.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0