Bulletin.nu
Paulina Neuding.

Liberaler startar "högersajt" för att få bidrag

Publicerad 13 november 2020 kl 00.02

Media. Paulina Neudings nya "högersajt", med flera kända profilnamn, kommer att heta Bulletin och satsa på att få presstöd, rapporterar Dina Pengar.

Dela artikeln

Enligt tidigare uppgifter har opinionsbildare som Per Gudmundson, Alice Teodorescu Måwe och Carolin Dahlman värvats till den nya sajten, som beskrivs som "ett hemligt superprojekt för den svenska mediehögern".

Satsningen leds av Paulina Neuding och Thomas Gür.

Det har påståtts att projektet skulle ha ett startkapital på närmare 50 miljoner kronor från "hemliga finansiärer". Det nystartade bolaget Bulletin AB:s Pontus Tholin säger till Dina Pengar att startkapitalet endast är på 5 miljoner kronor.

Nationalekonomen Tino Sanandaji, som också är involverad i projektet, säger att den felaktiga siffran 50 miljoner förmodligen kommer från "prat om ett lånelöfte på 5 miljoner kronor för projektet".

I själva verket går planen ut på att söka bidrag från staten, enligt Sanandaji.

"De ambitiösa rekryteringar av kända namn som gjorts till höga löner bygger på en kalkyl om att det finns betalningsvilja när det väl lanserar samt att söka presstöd, inte att man redan samlat tiotals miljoner kronor", skriver Tino Sanandaji i ett mejl till Expressen.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 675060640


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Afghanskt nyår blir svenskt kulturarv. Tar plats på statlig förteckning – tillsammans med indiska diwali.0 

Här kniper Sverige 20:e-platsen i Eurovision. "Fröken Snusk" gick inte riktigt hem ute i omvärlden.0