Än så länge brinner det bara på våning nio, där vindsförråd finns, men den väntas sprida sig upp till ett penthouse ovanför där det finns lägenheter, enligt räddningstjänsten.
– Vi hoppas och tror att vi ska kunna klara av att rädda lägenheterna från åttonde våningen och nedåt, det är det alternativet man tittar på just nu, säger Johan Melin, räddningstjänsten, till TT.
De två översta våningarna ser dock ut att gå förlorade eftersom byggnadskonstruktionen nu börjar ge vika. Rökdykarna kommer därför inte åt att släcka elden.
Branden startade i ett förråd på våning nio tidigt på fredagskvällen. Boende på våningen ovanför branden har evakuerats under kvällen och på lördagens morgon planerar man att evakuera alla boende i hela höghuset.