Asylindustrin

Ica tjänar hundra miljoner på asylindustrin – "vi sover gott om natten"

Publicerad 7 februari 2015 kl 17.25

Inrikes. Dagligvarujätten Ica tjänar 100 miljoner kronor om året på sitt exklusiva avtal med Migrationsverket som går ut på att leverera Ica-kort till det ständiga inflödet av asylsökare.
– Vi har inget dåligt samvete utan sover gott om natten, säger matvarujätten till Veckans affärer.

Dela artikeln

160 kronor i kortavgifter, 15 kronor per kontantuttag och en ordentlig marginal när asylsökarna shoppar loss på din och min bekostnad – matvarujätten Ica vet verkligen hur man ska tälja guld med smörkniv och tjäna så mycket som möjligt på asylanterna.

100 miljoner kronor tjänar Ica på asylindustrin enligt beräkningar som den vänsterliberala kvällstidningen Expressen låtit göra, något som föranlett en hel del kritik mot företaget. Men på Ica slår man ifrån sig anklagelserna.

– Det här är bra för myndigheterna, Ica och de asylsökande. Vi har inget dåligt samvete, utan sover gott om natten, säger Ica:s presschef Ola Fernvall.

Istället menar han att skattebetalarna ska vara glada över att Ica ställer upp och påstår att man hjälper till att spara pengar åt staten.

– Det är inte bra om det blir en missuppfattning om det när det i själva verket handlar om att vi minskar kostnaderna för myndigheterna, säger han.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Småsparare "missar tåget" när BRICS-länderna hamstrar guld

Centralbankerna köper – "oavsett pris".. BRICS-länderna har fortfarande en för låg andel guld i sina reserver jämfört med väst, säger Peter Schiff.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Bidragssänkning. Bidragen till en fembarnsfamilj sänks från 46.500 till 38.500 kr/mån.0 

Mer från Inrikes

Dagerlind: "Inger hopp". Återställ våtmarker-aktivist får nu själv betala 56.000 kronor.0 

7.000 kronor lägre pension och 2.000 kronor högre skatt varje månad

Reinfeldt: "Det går åt rätt håll".. Förre statsministerns löfte om att "jobba till 75" rycker allt närmare.0 

"Risk för korrupta opinionsmätningar 2026"

Nu lyfts riskerna för manipulation.. "Kan opinionsundersökningar bidra till politisk korruption i väst? Svaret är dessvärre ja".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0