ICAN får Nobels fredspris för sin kamp mot kärnvapen

Publicerad 6 oktober 2017 kl 11.10

Intervju. Klockan 11 på fredagsförmiddagen delade den norska Nobelkommittén ut Nobels fredspris för 116:e året i rad. I år går priset till ICAN, en internationell koalition som har som syfte att förbjuda kärnvapen.

Dela artikeln

Det blir den internationella koalitionen ICAN, där över 450 organisationer i fler än 100 länder ingår, som får årets fredspris.

"ICAN har det senaste året givit ansträngningarna för att uppnå en värld utan kärnvapen en ny riktning och ny kraft", skriver Nobelkommittén i sin motivering.

– Årets fredspris ska ses som en uppmuntran till länder att fortsätta arbetet mot en kärnvapenfri värld, säger den norska Nobelkommittén Berit Reiss-Andersen.

ICAN står för "International Campaign to Abolish Nuclear Weapons" och får passande nog priset i samband med det aktuella kärnvapenhotet i Nordkorea. Inför årets utdelning ska mer än 300 kandidater ha nominerats till priset.

Nobels fredspris har blivit alltmer kontroversiellt och politiserat de senaste åren. Inte minst efter att USA:s tidigare president Barack Oabama fick priset innan han hunnit göra något konkret för fred. Sedan startade han krig och hjälpte bland till att beväpna de så kallade rebellerna i Syrien.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 29329411


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 29329412


Varnish cache server

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

Oroväckande teori eller högerextremt trams? Jonas De Geer frågar sig om det trots allt finns grund för uppgifterna om Brigitte Macron.0 

Mer från Intervju

SD i Stockholm öppnar för att lägga ned Bromma

"Synd att ha en flygplats på så attraktiv mark".. Partihöjdarens fru flaggar för ny linje i känsliga frågan.0 

Möt eko-bonden som använder häst istället för traktor

Intervju.. "Det är det enda jag verkligen bryr mig om att ägna mitt liv åt"0 Plus

Natalie, 45, om flykten till Ungern: "Sverige kommer alltid vara mitt hemland"

Lämnade mångkulturen för Ungern.. Sade upp sig från jobbet på Danderyds sjukhus och flyttade efter 40 år i Sverige.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0