Ifrågasatte klimathotet – nu tvingas han lämna kärnkraftsbolagets styrelse

Publicerad 10 april 2023 kl 12.38

Inrikes. Olof Lindberg, storägare i Blykalla AB, tvingas lämna kärnkraftsbolagets styrelse efter att Dagens Nyheter "avslöjat" att han på Facebook har kritiserat klimatlarmen.

Dela artikeln

DN:s granskning visar att Olof Lindberg är drivande i en klimatskeptisk organisation och att han tog initiativ till Facebookgruppen "Klimatsans".

Vänstertidningen förfasas också över att Lindberg i ett Facebookinlägg i augusti 2020 skrev: "Sol- och vindkraft är helt VÄRDELÖST".

Med sina 24 procent är Olof Lindberg den näst största ägaren Blykalla AB.

Han har också varit styrelseledamot i bolaget, men nu petas han från styrelsen på grund av DN:s artikel.

Janne Wallenius är styrelseordförande i Leadcold, som är företagets engelska namn.

”När det här uppmärksammades tog vi en diskussion och kom fram till att det inte är förenligt med Leadcolds värderingar. Lindberg har därför valt att lämna sin styrelseplats i bolaget. Han kvarstår dock som delägare”, skriver Janne Wallenius i en kommentar till Aftonbladet.


Nyheter från förstasidan

Analysen: "Statsnära näringsliv" tappar greppet om S

Partiet kampanjar mot vinster i välfärden. Men om S menar allvar eller bara bluffar – som M och SD i invandringsfrågan – återstår att se.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0