Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet

Publicerad 11 april 2025 kl 08.52

Kulturnyheter. Umeå kommun drar tillbaka sitt ekonomiska stöd till festivalen Brännbollsyran efter att arrangören valt att boka den kriminelle rapparen Yasin. De 450.000 kronorna i sponsring i stället ska gå till trygghetsskapande åtgärder

Dela artikeln

– Kommunen vill inte gärna lägga sig i artistbokningar. Men vi kan inte bortse från vad polisen har sagt utifrån det samverkansavtal som vi har med dem om att Umeå ska växa tryggt och säkert, säger Peter Juneblad, näringslivsdirektör i Umeå kommun till SVT.

Yasin har dömts till fängelse för både förberedelse till människorov och grovt vapenbrott, och festivalen har fått hård kritik för hans medverkan. Polisen i Umeå har varnat för att det kan ha en skadlig effekt på samhället och bidra till att glorifiera den kriminella livsstilen.

Att motverka gängbildning och rekrytering av människor till kriminella gäng är en extremt viktig fråga för Umeå kommun, enligt Juneblad.

Pengarna, 450.000 kronor, avsätts istället för trygghetsskapande åtgärder på festivalområdet.


Artisten "förtvivlad" över mångkulturella utvecklingen. Att vi har gränser och nationer har en orsak, enligt stjärnan.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ny Maga-ilska när Trump ska hämta 600.000 kineser till USA

Marjorie Taylor Greene med flera rasar mot planen. "Förolämpande" att hindra kinesiska studenter från att komma, enligt presidenten.0 

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.