Ilska efter C-kvinnans manifestation i EU-parlamentet

Publicerad 28 februari 2024 kl 19.11

Utrikes. Abir Al-Sahlani (C) höll sig nog inte riktigt till partilinjen när hon genomförde en manifestation för Gaza i Europaparlamentet. Nu anklagas hon för att vara antisemit.

Dela artikeln

Istället för att tala höll Abir Al-Sahlani ena handen för munnen och höll ut sin andra hand, vars flata var röd.

När hon pressades av talmannen att säga något började C-politikern prata om att det är synd om bruna människor och liknande. Sedan fortsatte hon:

– De har försökt att tysta oss. De har försökt att få oss att se ut som antisemiter. De har försökt få det att se ut som om vi inte bryr oss om det israeliska folkets säkerhet. Allt det bara för att göra det möjligt att döda fler palestinier. Tyvärr.

Abir Al-Sahlani har själv lagt ut klippet från sin manifestation på sociala medier, där hon anklagas för att vara antisemit.

Judiska Ungdomsförbundet i Sverige kallar exempelvis det hela för "väldigt oroväckande".


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 404260736


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 404260737


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare