Ilska efter C-kvinnans manifestation i EU-parlamentet

Publicerad 28 februari 2024 kl 19.11

Utrikes. Abir Al-Sahlani (C) höll sig nog inte riktigt till partilinjen när hon genomförde en manifestation för Gaza i Europaparlamentet. Nu anklagas hon för att vara antisemit.

Dela artikeln

Istället för att tala höll Abir Al-Sahlani ena handen för munnen och höll ut sin andra hand, vars flata var röd.

När hon pressades av talmannen att säga något började C-politikern prata om att det är synd om bruna människor och liknande. Sedan fortsatte hon:

– De har försökt att tysta oss. De har försökt att få oss att se ut som antisemiter. De har försökt få det att se ut som om vi inte bryr oss om det israeliska folkets säkerhet. Allt det bara för att göra det möjligt att döda fler palestinier. Tyvärr.

Abir Al-Sahlani har själv lagt ut klippet från sin manifestation på sociala medier, där hon anklagas för att vara antisemit.

Judiska Ungdomsförbundet i Sverige kallar exempelvis det hela för "väldigt oroväckande".


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 434268969


Varnish cache server

Irans huvudstad "får Gaza-behandlingen". Sjukhusen och skolorna bombarderas och barn ligger begravda under rasmassorna.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0 

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0