Abbe Blattelito

Ingen kidnappning av Blattelito: "Det är ett falsklarm"

Publicerad 15 februari 2021 kl 11.17

Inrikes. Influencern Abbe "Blattelito" blev inte kidnappad och torterad i helgen. Utredningen om synnerligen grov misshandel och människorov kommer läggas ned, hävdar Expressen. Däremot kvarstår misstankarna om falsklarm.

Dela artikeln

Det var i lördags som det spreds bilder på nätet som visade hur influencern Abbe "Blattelito" Alsaadi, som tidigare frikänts för mord på ex-flickvännen Annie Andersson, satt blodig och fastspänd i en stol med tejp runt munnen.

Polisen inledde en förundersökning gällande människorov samt synnerligen grov misshandel, men under söndagen kom i stället misstankar om falsklarm, vilket Fria Tider var först med att rapportera.

På måndagsmorgonen uppger Expressen att misstankarna om synnerligen grov misshandel och människorov mycket sannolikt kommer läggas ner, även om de formellt ännu inte är nedlagda.

I stället är tre personer misstänkta för falsklarm.

Ärendet kommer under dagen hanteras av en åklagare vid Norrköpings åklagarkammare.

– Utan att jag närmare kan omständigheterna så bedömer jag att läget nu är att det är ett falsklarm. Det betyder att misstankarna om människorov och synnerligen grov misshandel inte kommer att vara kvar efter att en åklagare gått igenom ärendet, säger chefsåklagare Torsten Ångervåg till Expressen.


"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 Plus

Efter invasionen av Polen. Pat Buchanan om hur andra världskriget egentligen började.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ikea lämnar det svenska – i smyg

"My Swedish is still very problematic". Symbolik och ritualer ersätter blågula jättens svenska arv.0 

Ekonominyheter

Inflationen sjunker rejält – nu nära målet

"Nu är vi verkligen på väg.". Men några nya räntesänkningar väntas inte i närtid.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Gängkriminella bakom vartannat assistansbolag

Halva sektorn är penningtvätt.. Av finansieringen står skattebetalarna för 100%.0 

S-kommun spelar in trädens inre ljud för 460.000 kronor

Malmö storsatsar med generöst anslag.. "Vi vill informera Malmöborna om hur viktigt det är att vi satsar på träd".0 

FN kräver att Tidö-avtalet ses över: "Rasism"

"Motbjudande och olagligt".. Nu kräver FN:s rasdiskrimineringskommitté att hela regeringssamarbetet "ses över" i Sverige.0 

Fixade in Sverige i Nato: Nu får Billström toppjobb för vapenindustrin

Tobias Billströms klassiska politikerdrag.. Har aldrig tidigare haft ett riktigt jobb – men nu ska de grova pengarna håvas in.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0