Iran kräver svar om iman i förvar

Publicerad 3 februari 2025 kl 16.24

Utrikes. Irans regim har kallat upp Sveriges ambassadör i Teheran. Bakgrunden är att en shiaimam i en moské i Stockholm frihetsberövats och beslut fattats om att han ska utvisas av säkerhetsskäl.

Dela artikeln

Det var förra veckan som det framkom att imamen, som tillhör en större shiamuslimsk församling i Stockholmsområdet, ska utvisas.

Enligt Säkerhetspolisen har den aktuella moskén använts av Iran för att bedriva underrättelseverksamhet samt annan säkerhetshotande aktivitet riktad mot Sverige och den iranska diasporan.

Socialminister Jakob Forssmed (KD) har tidigare bekräftat kopplingarna till Iran:

– Iran har utnyttjat moskén som plattform för att bedriva underrättelse- samt annan säkerhetshotande verksamhet mot Sverige och mot personer i den iranska diasporan.

Imamen befinner sig för närvarande i ett av Migrationsverkets förvar i väntan på att utvisningen ska verkställas. Beslutet om utvisningen ska ha fattats i torsdags, enligt Expressen.


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Nyheter från förstasidan

SVT anmäls för att ha sparkat GW för rasutspel

Det luktar censur, enligt Academic Rights Watch. "En repressalie mot GW Persson för att han använt sin yttrandefrihet på ett sätt som inte behagat SVT."0 

Ekonominyheter

Kriminella tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.