Upptrappningen mot Iran

Irans president: Israel bakom lönnmordet på kärnfysiker

Publicerad 28 november 2020 kl 08.47

Inrikes. Irans president Hassan Rouhani anklagar nu ''legosoldater från sionistregimen'' Israel för mordet på kärnfysikern Mohsen Fakhrizadeh, uppger RT.

Dela artikeln

Det var igår som Irans främste forskare Mohsen Fakhrizadeh sköts till döds av okända gärningsmän när han färdades i en bil utan huvudstaden Teheran.

Först sprängdes en bomb, sedan började sex personer skjuta mot bilen.

Han dog senare på sjukhus.

Nu anklagas Israel, som i åratal pekats ut som skyldiga till lönnmord på iranska forskare, för attacken.

2018 pekades Mohsen Fakhrizadeh ut av Israels premiärminister Benjamin Netanyahu som ett hot mot den judiska staten.

Bakgrunden är Irans kärnprogram.

– Än en gång har de onda händerna av global arrogans fläckats med blod av den sionistiska regimen, säger Irans president Hassan Rouhani i ett uttalande.

Han tillägger att mordet visar på "den iranska nationens svurna fienders oförmåga" att stoppa landets vetenskapliga framsteg.

Enligt presidenten kommer nu yngre iranska forskare att överta Fakhrizadehs roll.

Det är ännu officiellt oklart vem som utförde attacken.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Regeringen återinför beredskapslager – "vi har varit naiva"

Ska bunkra med spannmål och jordbruksvaror. "Det handlar om helt nödvändiga produkter för vår livsmedelsproduktion".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0