Upptrappningen mot Iran

Tulsi Gabbard: Israel, Saudiarabien och neokonservativa som hetsar för krig

Publicerad 29 juni 2019 kl 16.02

Utrikes. Det kommer bli väldigt svårt för Donald Trump att undvika ett krig med Iran. Det säger den demokratiska presidentkandidaten Tulsi Gabbard till Fox Tucker Carlson.

Dela artikeln

Demokraternas presidentvalsnominering har en kandidat som sticker ut: 39-åriga Tulsi Gabbard från Hawaii.

Likt Donald Trump gjorde inför valet 2016 förespråkar hon ett slut på amerikanska regimskiften i andra länder.

Men hon går ännu längre och vill även avbryta sanktioner mot exempelvis Iran. Enligt henne bidrar sanktionerna till att föra USA mot ett katastrofalt krig med Iran.

Under Demokraternas debatt tidigare i veckan fördömde hon kriget i Afghanistan och menade att det är lika förödande för USA idag som det var när det inleddes för 18 år sedan. Amerikanska liv och pengar ska inte förgöras där, förklarade hon.

På grund av sina avvikande åsikter fick hon minst minuter att prata och attackerades även av programledarna.

Gabbard var själv soldat i Irak efter den olagliga invasionen 2003, och hon såg nästan dagligen hur amerikanska soldater dödades.

Donald Trump har upprepade gånger sagt att han inte vill ha krig med Iran, och erkänt att det är "hökarna" i hans administration som förespråkar det, däribland John Bolton.

Men en militär konflikt kommer ändå bli svår att undvika, tror Gabbard.

– Och det kommer bli mycket mer förödande än kriget mot Irak, säger hon i Fox. Ett krig med Iran skulle få Irakkriget att likna en picknick.

– De neokonservativa i Trumps administration, Saudiarabien och Netanyahu har skapat en situation som gör det väldigt svårt för Trump att undvika krig med Iran. De har byggt hela konstruktionen, placerat dynamiten och tänt stubinen, och det är nu upp till Trumps ledarskap om han ska släcka denna stubin och förklara att USA ska prioritera sitt eget folk, undvika krig och återuppta kärnavtalet med Iran.


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Video: Skulle återförenas med sin mor efter sju år. Då angrep 15-åringen henne med sparkar – för att försvara pappans "heder".0 Plus

Forskarna själva chockade av resultatet. Åldrandet bromsades inte bara – försökspersonernas kroppar blev flera år "yngre".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Återvandringsparti tar brittisk opinion med storm

Vill utvisa "miljontals illegala och legala invandrare". Rupert Lowe lämnar Nigel Farages "Reform UK" för att istället satsa på "Restore UK".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Polisen slog till mot Peter Sunde Kolmisoppi. Pirate Bay-profilen erbjuder idag tjänster åt våldsbejakande vänstergrupper.0 

Mer från Utrikes

Hela Rupert Lowes återvandringstal på svenska

Lovar reversera decennier av vanskötsel och invandring.. "Det blir ofattbart smärtsamt, men det här måste genomföras."0 

Epsteins psyke analyserat – skolboksexempel på "mörka triaden"

Beskrivs som "trofésamlande" superpsykopat.. Forskare har gått igenom tusentals dokument för att kartlägga hur finansmannen kunde manipulera sin omgivning.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0