Islamiska staten
 

Islamiska staten hotar Angela Merkel

Publicerad 6 augusti 2015 kl 08.53

Utrikes. Islamiska staten, IS, har släppt en ny video där de riktar hot mot Tysklands förbundskansler Angela Merkel och uppmanar muslimer i den tyskspråkiga världen att döda "otrogna".

Dela artikeln

Videon ska ha spelats in i den antika syriska staden Palmyra, som har intagits av terrororganisationen, skriver den tyska tidningen Focus.

De två skäggiga män som förekommer i klippet vänder sig till sina "bröder och systrar" i Tyskland och Österrike med uppmaning att ansluta sig till IS. De som inte har möjlighet att göra det kan istället fokusera på att "tillintetgöra alla otrogna" i de europeiska länder de bor i, försäkrar terroristerna.

En av islamisterna konstaterar dessutom att organisationen är fast besluten att hämnas på Merkel för Tysklands deltagande i operationer mot Islamiska staten.

Videon är den första som IS släppt på tyska.

Över 450 tyska medborgare beräknas ha begett sig till arabvärlden för att slåss för Islamiska staten.


Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Tvingas stänga kommentarsfältet. "Valet att bära slöja har varit det bästa i mitt liv."0 Plus

Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Nyheter från förstasidan

USA: Fredsavtal nära – två frågor återstår

Kellogg anser att förhandlingarna är inne på slutspurten. "Om vi kan lösa frågorna om Donbas och Zaporizjzja tror jag att resten faller på plats av sig självt".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Det ”känns rätt” att ta Rysslands pengar – så styrs Sverige av kvinnligt tänkande

Expert efterlyser större balans mellan könen.. Idag utgörs 70–80 procent av de offentliga beslutsfattarna inom vissa områden av kvinnor.0 

USA:s nya utrikesmål: Nej till EU-invandring – "Europa ska vara europeiskt"

Allierade länder "går inte att känna igen".. Washington vill se kraftigt minskad invandring till EU-länderna – innan det är för sent.0 

"Faktagranskare" och liknande censurivrare portas från USA

Trumps hämnd: Nya instruktioner på amerikanska UD.. "Om du upptäcker bevis för att en sökande varit delaktig i censur så bör du bedöma att den sökande är obehörig."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0