En "mycket diskret, extremt välfinansierad kampanj" pågår för att se till att Irankriget fortsätter, enligt JD Vance.

Vance: Israel saboterar fredsprocessen – "kan dra åt helvete"

Publicerad 16 juli 2026 kl 15.29

Utrikes. JD Vance antar nu en ton mot Israel och dess lobby som inte liknar något som hörts från en så högt uppsatt amerikansk politiker på årtionden. Vicepresidenten konstaterar att israelerna och deras medarbetare i USA systematiskt försöker sabotera USA:s försök att avsluta kriget mot Iran.
– Dra åt helvete, lyder hans budskap till deltagarna i den "extremt välfinansierade" kampanjen.

Dela artikeln

Anklagelserna framfördes under en tre timmar lång intervju i podden The Joe Rogan Experience.

Enligt Vance råder det inget tvivel om att israelerna försöker påverka den amerikanska opinionen i syfte att se till att kriget inte tar slut.

– Det finns vissa personer inom deras system som vi bortom allt tvivel vet manipulerar och försöker förändra den amerikanska opinionen för att hålla kriget i gång på obestämd tid. Inte för att uppnå något mål, utan bara på obestämd tid, sade han.

Det rör sig om en "mycket diskret, extremt välfinansierad kampanj" vars syfte är att se till att det inte blir något fredsavtal, enligt den amerikanske vicepresidenten.

Vance, som personligen är djupt involverad i fredsförhandlingarna, säger att personer med kopplingar till företrädare inom den israeliska regeringen har organiserat en kampanj mot honom. Detta för att han försökte få till stånd en uppgörelse med Iran som uppfyllde de mål som president Donald Trump hade satt upp.

Enligt vicepresidenten bestod kampanjen bland annat av läckor till journalister och angrepp på sociala medier.

– De läcker information till reportrar och är besatta av att attackera mig. De säger att vi inte bör förhandla med Iran och att vi helt enkelt bör fortsätta militärkampanjen på obestämd tid. Det är deras uttryckliga ståndpunkt.

Israelaktivisterna anklagar också honom för att jobba för främmande makt.

– De angriper mig genom att säga att jag är influerad av Qatar, att jag är influerad av utländska regeringar och att jag tar order från Tucker Carlson. Det finns så mycket skitsnack där ute, när det jag egentligen försöker göra är att uppnå det som USA:s president sa åt mig att uppnå: nå en uppgörelse som uppnår våra mål.

"Dra åt helvete"
Hans budskap till personerna som deltar i den israeliska kampanjen lyder:

– Mitt svar är: dra åt helvete.

Han uppger också att han tänkte fortsätta göra det han anser vara rätt för det amerikanska folket.

Vance hänvisar vidare till uppgifter om att personer som fått pengar från en tidigare funktionär i Trumps valkampanj har angripit honom för hans hållning i Iranfrågan. Funktionären ska i sin tur ha finansierats av personer inom den israeliska regeringen.

Vicepresidenten säger att han inte hade något emot kritik mot en möjlig uppgörelse från personer inom den amerikanska regeringen. Han invände inte heller mot att utländska regeringar försöker påverka Washington.

– Israel gör det, och andra länder gör det också. Det som verkligen stör mig är när amerikaner låter detta inflytande påverka sina beslut, säger han.

Uttalandena är Vances hittills skarpaste offentliga kritik mot israeliska företrädare. Redan föregående månad kritiserade han medlemmar av den israeliska regeringen för deras angrepp på Washingtons diplomati med Teheran. Vance konstaterade då att han som israelisk minister inte skulle angripa vad han beskrev som Israels enda starka allierade i världen.

Under intervjun med Joe Rogan tar Vance även upp Epsteinfrågan. Han medger att Vita huset hade skött kommunikationen kring offentliggörandet av Epsteinhandlingarna dåligt, men förnekar att det hade gjorts något försök att dölja information.

Kopplar även Epstein till Israel
Vance konstaterar att Epstein hade kontakter på högsta nivå inom israelisk underrättelsetjänst.

– Han hade uppenbarligen kopplingar till de högre, de allra högsta nivåerna inom den amerikanska underrättelsetjänsten. Han hade uppenbarligen kopplingar till de högsta nivåerna inom den israeliska underrättelsetjänsten, säger han.

– Epstein verkade ha kopplingar till de delar av den israeliska djupa staten som stod till vänster om mitten. Jag har alltid tyckt att det var fascinerande. Det var inte så att han hade särskilt starka kopplingar till den del av israelisk politik som stod till höger om mitten, fortsätter Vance.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 469011454


Varnish cache server