IT-vänstern

Journalistförbundet i Polen slår larm om Youtubes censur

Publicerad 5 augusti 2019 kl 07.28

Media. I Polen har även etablerade journalister och opinionsbildare börjat censureras av Youtube. Det polska journalistförbundet uttrycker nu oro för att Google använder sin makt för att försöka tysta konservativa, rapporterar Poland Daily.

Dela artikeln

"Det polska journalistförbundets centrum för pressfrihet bevittnar med oro allt fler fall där konservativt innehåll blockeras av den sociala medieplattformen Youtube", heter det i ett yttrande från förbundet, som uppmanar Google att omedelbart upphöra med beteendet.

I ett uppmärksammat fall förra veckan fick Pawel Lisicki, chefredaktör för den konservativa tidskriften Do Rzeczy, en helt avsnitt av sitt program borttaget från plattformen. Anledningen var att han hade kritiserat HBTQ-rörelsen i programmet.

– Det är uppenbart att det inte handlar om att stoppa det påstådda främjandet av hat utan om att tysta ner HBTQ-kritiker, säger Lisicki till Poland Today.

Kolumnisten Jakub Pacan är en av många andra polska journalister riktar kritik mot de sociala medieplattformerna.

– Dessa plattformar ansågs tidigare vara sanna utposter av frihet men det var tydligt att de med tiden skulle skärpa sina regelverk och ta bort konservativt innehåll. De ägs ju alla av jätteföretag som för det mesta styrs av liberaler, säger Pacan till Poland Today.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 844909038


Varnish cache server

Eva, 29, har samlat in över 100.000 underskrifter för återvandring. "Det går för sakta – vi är på väg att bli en minoritet i våra egna länder."0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Sting: Män tappade allt när fysiska jobb försvann. Brittiske musikern sågar moderna byråkratisamhället.0 

Dåliga stämningen i SVT: "Ni tipsar bara om vita män". Profilerna gästade "Morgonstudion" för att tipsa om filmer.0