Konflikten i Ukraina
Jason Kenney.

Kanada ska inte stödja Ukrainas nazister

Publicerad 29 juni 2015 kl 08.56

Inrikes. Kanadas regering kommer inte att ge stöd till Azovbataljonen och andra nynazistiska grupperingar som slåss för regimen i Kiev. Det uppger Kanadas försvarsminister Jason Kenney i en intervju med The Canadian Press.

Dela artikeln

Nyligen röstade USA:s representanthus igenom ett lagförslag som förbjuder president Barack Obama att vapenträna Azovbataljonen i Ukraina, med hänvisning till att bataljonen är nynazistisk.

Azov består till stor del av utländska frivilliga, varav flera är svenskar med bakgrund inom den nazistiska rörelsen. Obamas plan var att träna upp bataljonen inom ramen för "Operation Fearless Guardian" som en amerikansk specialstyrka just nu genomför i Ukraina.

Enligt försvarsminister Jason Kenney kommer Kanada inte att ge något militärt bistånd till Azov. Han understryker dock han att det det beslutet, till skillnad från i USA, inte kommer att formaliseras i någon lag och att Kanadas bistånd till Ukraina fortsätter. Anledningen är att parlamentet inte kommer att sammanträda förrän efter valet i oktober.

– Man ska inte låta en liten grupp odågor i en bataljon karakterisera hela det nya Ukraina, som är västvänligt och delar de demokratiska värderingarna, säger försvarsministern.

Kanadas regering beslutade i våras att skicka 200 soldater till Ukraina för att träna upp den ukrainska försvarsmakten. En anledning till interventionen är att det finns ett hårt tryck från den ukrainska diasporan i Kanada. Det finns över en miljon kanadensiska medborgare med ukrainskt påbrå, vilket gör ukrainarna en av Kanadas största etniska grupper.


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Nya interaktiv karta visar snabba trenden. Även stora delar av Stockholm domineras nu av personer med utländsk bakgrund.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Stockholmsbörsen väntas falla imorgon – men inte detta bolag

Trump skapar osäkerhet bland USA:s allierade.. Svenska jätten vinnare när Grönland kraschar förtroendet för amerikansk försvarsindustri.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

S vill döpa ny lag efter "Vilma"

Presenterade "Lex Vilma".. Misstänkte styckmördaren inspirerade till nya lagförslagen.0 

Kropp hittad i sökandet efter Hanna, 18

"Kroppen har anträffats i området.". Bedöms med stor sannolikhet vara försvunna 18-åringen.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0