Kebabdramat i Eskilstuna
Isak Dewit och Haned Mahamed Abdullahi.

Kebabmördare får "varning" för gisslandramat

Publicerad 6 september 2021 kl 14.01

Inrikes. En av de två mördare som tog kriminalvårdare som gisslan och krävde kebab får nu en varning av Kriminalvården, rapporterar Expressen. Varningen kan eventuellt påverka bedömningen i frågan om vilkorlig frigivning.

Dela artikeln

Det bisarra kebabdramat utspelade sig den 21 juli i år på Hällbyanstalten utanför Eskilstuna.

De två dömda mördarna – Isak Dewit, 30, och Haned Mahamed Abdullahi, 24, – tog två kriminalvårdare som gisslan. De krävde att få en helikopter och att kebabpizzor skulle levereras till de intagna på deras avdelning.

Kriminalvårdarna fick ligga bakbundna på golvet i timmar och fick vapen mot sina halsar.

När kebabkravet uppfyllts släpptes till slut gisslan och mördarduon gav upp.

Isak Dewit straffas nu med en "varning" från Kriminalvården.

"Med stöd av vad som framkommit i utredningen är det styrkt att Dewit agerat mycket hänsynslöst mot personal genom att ta sig in till ett vaktrum och där använda våld, tvång och hot med stickvapen mot personal", står det i beslutet enligt Expressen.

Varningen kan eventuellt påverka bedömningen i frågan om vilkorlig frigivning. En polisutredning om händelsen pågår parallellt, skriver Expressen.


Bisarra draget. Teorierna: Låg IQ, "ett rop på hjälp", substanser.0 Plus

Stämplas som "hatgrupp". Tillåter endast nordeuropéer som medlemmar.0 Plus

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad. Nu hyllas Sweeney för kommentaren som får reportern att kasta in handduken direkt.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0