Maktstriden i SD

Åkessons svärmor har blivit politisk vilde

Publicerad 3 november 2015 kl 17.06

Inrikes. Riksdagsledamoten Margareta Larsson har nu hoppat av Sverigedemokraterna och betecknas nu officiellt som partilös (-).

Dela artikeln

Larsson, som är mor till partiledaren Jimmie Åkessons sambo, meddelade den 27 oktober riksdagen om att hon lämnat partigruppen, enligt  TT.

Tidigare hade hon gått ut i media och berättat att hon skulle hoppa av partiet på grund av de maktmetoder som hon menar att partiets ledarduo Mattias Karlsson och Richard Jomshof använder sig av.

– I och med att man har en sån här ledarstruktur så frodas en sådan oerhörd rädsla bland medarbetare och ledamöter. Man går och vaktar på varandra, man vågar inte prata med varandra - för när som helst kan ledningens springpojke komma in på kontoret, sade hon till Expressen i slutet av september.

Margareta Larsson har avsagt sig sitt uppdrag som suppleant i socialutskottet men kommer alltså sitta kvar i riksdagen.


Nyheter från förstasidan

Analysen: "Statsnära näringsliv" tappar greppet om S

Partiet kampanjar mot vinster i välfärden. Men om S menar allvar eller bara bluffar – som M och SD i invandringsfrågan – återstår att se.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0