"Klimathotet"
FAST: Klimataktivisterna och forskarna ombord på fartyget Shokalskij (bilden) kommer nu att behöva evakueras med helikopter. Arkivbild: Polarcruises.com

Klimataktivister fast i isen på Antarktis

Publicerad 31 december 2013 kl 04.25

Utrikes.Expeditionen Australasian Antarctica skulle rapportera om den globala uppvärmningen på Antarktis men är nu så fastkörda i isen att inte ens isbrytare kan rädda dem.

Gilla artikeln på Facebook

I över en vecka har forskningsfartyget Shokalskij suttit fast i isen på Antarktis, där 74 forskare och aktivister nu ivrigt väntar på att bli evakuerade tillsammans med sin besättning och en grupp journalister som också finns med ombord för att dokumentera den globala uppvärmningen.

Enligt BBC har en fransk och en kinesisk isbrytare redan misslyckats med att undsätta den fastfrusna expeditionen eftersom isen var för tjock även för isbrytarna. På måndagen misslyckades även den australiensiska jätteisbrytaren Aurora med att nå fram till fartyget och nu återstår bara evakuering med helikopter.

– En överenskommelse har nåtts om att evakuera 52 passagerare och fyra besättningsmedlemmar med helikopter via det kinesiska skeppet Xue Long så fort vädret tillåter, sade en talesman för det ryska utrikesdepartementet i en kommentar på måndagen.

USA har också skickat ut en av sina mest kraftfulla isbrytare till området, men väntas vara framme först om tio dagar.

Varken besättning eller passagerare på det fastfrusna fartyget uppges vara i fara eftersom man har tillräckligt med bränsle och proviant för att klara sig lång tid på isen.

– Det här är Antarktis, vi tar en dag i sänder, säger Chris Turney, professor i global uppvärmning vid universitetet i New South Wales, till BBC.

Expeditionen befinner sig 1 500 sjömil söder om Hobart som är huvudstad i den australiensiska delstaten Tasmanien.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 406474082


Varnish cache server

Skulle visa sin godhet. Nu har familjen tagit över det nyrenoverade huset och hotar "slå in käften" på honom.0 Plus

Mer från Utrikes

Tiotusentals invandrare har lämnat rasismens Sydafrika

Fördrivs från landet av svarta sydafrikaner.. "Vi går runt och knackar dörr för att avlägsna utlänningar."0 

CNN-feministens lyxliv med 43 år yngre pojkvännen

Kvinnan med Trump-"skämtet" visar upp nya partnern.. Enligt 65-åringen har yngre män inte samma ”sexism, kvinnohat och fördomar” som män i hennes egen ålder.0 

Andades med järnlunga i över 70 år – nu är hon död

Insjuknade i polio 1953.. "Jag vaknade på min femårsdag och kunde inte lyfta huvudet från kudden."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0